
11-12/2024
szkic
Sonia NowackaCzy mam problem z tym, że jakaś grupa osób spotyka się by „reflektować, empatyzować, pocieszać”? Nie, oczywiście, że nie. Jeżeli zrobimy jednak z tego dominującą narrację na temat tego, czym jest literatura, to doprowadzimy do paraliżu jakiegokolwiek sporu o literaturę. A spór jest dla mnie naturalną i ważną konsekwencją istnienia życia intelektualnego.
recenzja
Karolina Cieślik-JakubiakNie wierzyłam więc Shibli, kiedy mówiła o tym, że „nie chce być głosem Palestyny” — w domyśle: politycznym głosem Palestyny okupowanej, Palestyny złamanej, Palestyny poddawanej unicestwianiu. Jej książka była dla mnie tak silna, że trudno było mi zrozumieć autorkę retorycznie kluczącą wokół niejednoznacznego «doświadczenia palestyńskości», a nie Palestyny po prostu.
recenzja
Barbara RojekPuwalska wprowadza szczególny dynamizm, podejrzliwość i ruch podważania tego co zbyt gładkie, co z jednej strony stawia czytelnika/krytyka przed zadaniem prześledzenia szlaków nawiązywania i utrudniania, a z drugiej chroni poetkę przed posądzeniem o naiwność i posługiwanie się kliszami – nawet wówczas, kiedy podejmuje przytłaczająco wielkie tematy.
szkic
Szymon MajewskiWarunkiem przejścia rolnictwa miejskiego z etapu „dziecięco-subkulturowego” do ugruntowanej pozycji jednego z filarów systemu, jest akceptacja społeczna – analiza działalności warszawskiej Spółdzielni MOST autorstwa Szymona Majewskiego.
szkic
Xavier WolińskiOdnalezienie we wnętrzu aktualnej władzy taktycznych sojuszników, na przykład z konkurencyjnej frakcji wewnątrzpartyjnej, to klucz do rozwiązania niejednego impasu – analiza taktyk wrocławskich organizacji lokatorskich autorstwa Xaviera Wolińskiego.
rozmowa
z przedstawicielami Klubów DLRWśród nas są Zagłębiacy i Ślązacy, osoby z partii Razem i członkowie Ruchu Narodowego, ludzie z Siewierza i z Mikołowa – rozmowa z przedstawicielami Klubów DLR (Górnośląsko-Zagłębiowskim, Pomorza Zachodniego oraz Bydgoszczy i Torunia).
recenzja
Hubert Walczyński„Potwory. Dylemat fanki” Claire Dederer to eseistyczny spacer po dylematach moralnych, jakich odbiorcy kultury nastręcza XXI wiek. Co zrobić z twórczością artystów oskarżanych o przemoc? Czy da się oddzielić dzieło od twórcy i czerpać przyjemność z oglądania „Manhattanu” Woody’ego Allena ze świadomością, że reżyser był oskarżany o nadużycia seksualne wobec nastolatek?
rozmowa
Agnieszka Golczyńska-Grondas, Małgorzata Potoczna„W 2023 roku poziom ubóstwa skrajnego w Polsce wzrósł o 47%, co oznacza, że 2,5 mln Polaków – prawie co piętnasty – żyje w skrajnej biedzie (6,6% populacji). Po raz ostatni taki poziom ubóstwa został zanotowany w 2015 roku” – o polskiej biedzie kiedyś i dziś opowiadają Agnieszka Golczyńska-Grondas i Małgorzata Potoczna.